Alergologia

Alergologia

Alergolog Częstochowa

Masz katar, duszności, wypieki lub swędzi Cię skóra? Boli Cię głowa, masz obniżoną wydajność organizmu? Męczą Cię problemy z trawieniem pokarmu? Możesz mieć problem z alergią. Sprawdź, czy twój organizm funkcjonuje prawidłowo i umów się na konsultację u naszego specjalisty, alergologa dr Gerarda Chojnackiego.

alergolog Częstochowa

Czym jest alergia?

Alergia (zwana też uczuleniem lub nadwrażliwością) to patologiczna, jakościowo zmieniona odpowiedź tkanek na oddziaływanie różnych obcych substancji, zwanych alergenami, polegająca na reakcji immunologicznej związanej z powstaniem swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia różnych substancji – mediatorów stanu zapalnego. Czynnik środowiskowy wywołujący alergię sam w sobie zazwyczaj nie jest dla organizmu szkodliwy. Alergia może objawiać się łagodnie, jak w przypadku kataru czy łzawienia, aż po zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny i śmierć.

Jak diagnozować?

W rozpoznaniu choroby najważniejszą rolę odgrywa dobrze przeprowadzony wywiad. Istotne jest stwierdzenie zależności między narażeniem na alergeny a obecnością objawów. Alergię nietrudno rozpoznać, jeśli objawy występują natychmiast po zadziałaniu alergenu. Napad kichania, wycieku z nosa, łzawienia i swędzenia spojówek w słoneczny dzień – wskazują na tzw. katar sienny. Nocne napady kaszlu, duszności, świszczącego oddechu u młodej osoby – to symptomy astmy. Zaczerwienienie skóry, świąd i bąble po zjedzeniu truskawek czy orzeszków ziemnych – to prawdopodobnie alergia pokarmowa. Badanie przedmiotowe może ułatwić rozpoznanie w przypadku wystąpienia zaostrzeń. Podczas remisji może nie wykazać żadnych odchyleń od stanu prawidłowego. Niekiedy stwierdza się charakterystyczne dla atopii zmiany skórne. Z badań dodatkowych najpowszechniej stosowane są testy skórne, polegające na wprowadzeniu do skóry lub nałożeniu na nią alergenów w bardzo niskim stężeniu.
Ustalenie prawdopodobnego czynnika alergicznego na podstawie wywiadu potwierdzane jest dalszymi badaniami, takimi jak: testy skórne (punktowe, śródskórne i płatkowe), badania serologiczne i próby ekspozycyjne.
Dodatni wynik testów skórnych i badań serologicznych jest dowodem istnienia alergii w organizmie chorego, natomiast próby ekspozycyjne stanowią potwierdzenie, że dane alergeny są odpowiedzialne za reakcje alergiczne. W alergii pokarmowej w celu wykrycia alergenu stosuje się też diety eliminacyjne, polegające na wykluczaniu z jadłospisu podejrzanych produktów i potraw z ich wykorzystaniem. Dzięki temu można wspólnie z pacjentem ustalić, który z kolejnych eliminowanych produktów był sprawcą objawów alergii.

Co robić?

Tylko alergolog jest w stanie prawidłowo zdiagnozować przyczynę choroby. Doświadczony specjalista, jakim jest dr Chojnacki, może dostosować leczenie do indywidualnego przypadku, bowiem holistyczne spojrzenie na problem pozwala wyeliminować wszelkie zagrożenia dla naszego zdrowia. Umów się na wizytę i ciesz się zdrowiem w całej okazałości!

Zarezerwuj Wizytę Online
Wyraża zgodę na przetwarzanie danych w zakresie świadczenia usług medycznych. Polityka prywatności