Chirurgia

Chirurgia

Chirurg Stomatolog Częstochowa

Bywają przypadki, kiedy interwencja chirurgiczna jest nieunikniona i stanowi jedyną możliwą drogę do zażegnania problemów stomatologicznych. W obliczu takiej konieczności Twoim najlepszym wyborem będzie oddanie się pod opiekę wykwalifikowanego i doświadczonego chirurga dentystycznego. Postaw na Centrum Stomatologii Integralnej Dentaria i bezboleśnie przejdź przez proces leczenia i rekonwalescencji.
chirurg stomatolog Częstochowa

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia dentystyczna zajmuje się operacyjnym leczeniem zębów i jamy ustnej. Spektrum zabiegów, które wykonuje chirurg stomatolog, jest bardzo szerokie i obejmuje ekstrakcję zębów, zabiegi rekonstrukcyjne, leczenie endodontyczne i periodontologiczne. Nowoczesna terapia chirurgiczna zakłada skrócenie okresu gojenia i możliwe maksymalne wyeliminowanie odczuć bólowych. Zabiegi, w zależności od stanu zdrowia pacjenta i stopnia skomplikowania, przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Jakie zabiegi z zakresu chirurgii dentystycznej wykonujemy w Centrum Stomatologii Integralnej Dentaria?

W Dentarii wykonujemy pełen wachlarz zabiegów chirurgicznych. Podejmujemy się ekstrakcji, chirurgicznego usuwania ósemek i resekcji zębów. Przeprowadzamy   rekonstrukcje u pacjentów z zanikami kości. Dokonujemy wyłuszczenia torbieli zębopochodnych i chirurgicznie leczymy paradontozę, nawet w zaawansowanym stadium. Nasz gabinet oferuje również zabiegi plastyki dziąseł i wyrostka zębodołowego, wycinania przerostów błony śluzowej, podcinania wędzidełek oraz hemisekcji.

Czy istnieją przeciwwskazania do ekstrakcji zęba?

Choć zabieg usunięcia zęba postrzegany jest jako stosunkowo prosty, to nie powinien być wykonywany u niektórych pacjentów, ze względu na ich stan zdrowia. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

 • choroby nowotworowe
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • niedokrwistość
 • szczękościsk
 • anemia
 • skaza krwotoczna
 • padaczka
 • cukrzyca
 • choroby serca
 • nadciśnienie
 • choroby wątroby i nerek
 • nadczynność tarczycy
 • ciąża.

Niektóre z tych przeciwwskazań mają charakter względny, dlatego po konsultacji z odpowiednim lekarzem specjalistą i wdrożeniu terapii, chirurg dentystyczny podjąć decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu ekstrakcji zęba.

Jak przebiega zabieg ekstrakcji zęba?

Każdy ząb jest na wagę złota. Właśnie dlatego ekstrakcja jest ostatecznością i wykonuje się ją tylko wtedy, gdy wszystkie inne formy leczenia okazują się nieskuteczne. Najczęściej ma to miejsce w przypadku pacjentów z zaawansowaną próchnicą, paradontozą czy ostrymi zastanami zapalnymi. Ekstrakcję wykonuje się także, gdy tkanki zęba są zniszczone, podczas wzrostu nastąpiło zatrzymanie się zęba w tkance kostnej szczęki lub gdy w łuku nie ma dostatecznie dużo miejsca, by zmieściły się wszystkie zęby. Zabieg polega na usunięciu chorego zęba z zębodołu. Jest poprzedzony szczegółową konsultacją stomatologiczną oraz wykonaniem zdjęcia RTG, które pozwala lekarzowi ocenić umiejscowienie zęba i zapobiec ewentualnym komplikacjom. Gdy brak jest jakichkolwiek przeciwwskazań, lekarz podaje znieczulenie i przystępuje do zabiegu. Po jego wykonaniu zakładany jest opatrunek, a pacjent zostaje szczegółowo poinformowany o długości rekonwalescencji i zasadach, których powinien przestrzegać po jej trwania.

Jak postępować po zabiegu usunięcia zęba?

Ścisłe stosowanie się do zaleceń stomatologa jest bardzo ważne. Pozwala uniknąć groźnych powikłań pozabiegowych. Przez dwie godziny po zabiegu trzeba zrezygnować z przyjmowania pokarmów i picia. Minimum przez jeden dzień po zabiegu należy jeść posiłki o konsystencji półpłynnej lub płynnej. Pacjent powinien unikać produktów twardych i takich, które są bardzo gorące lub zimne. We wskazanym przez lekarza okresie rekonwalescencji trzeba powstrzymać się od używania płynów do płukania jamy ustnej i palenia papierosów. Po całkowitym wygojeniu się rany warto przystąpić do dalszego leczenia, stosując np. stosując protezy stomatologiczne lub implanty.

Zarezerwuj Wizytę Online
Wyraża zgodę na przetwarzanie danych w zakresie świadczenia usług medycznych. Polityka prywatności