Ortodoncja

Ortodoncja

Ortodonta Częstochowa

W dzisiejszych czasach piękny uśmiech jest atutem dlatego ortodoncja stała się jedną z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii. W zakres ortodoncji wchodzą kontrola rozwoju uzębienia i twarzy oraz korygowanie odchyleń we wzajemnym układzie zębów i kości części twarzowej czaszki.Ortodonta Częstochowa

Poza poprawą wyglądu i samopoczucia, skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy i poprawę wymowy oraz łatwiejsze oczyszczanie zębów (mniejsza skłonność do próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego i paradontozy), a także poprawę jakości żucia (lepsza praca przewodu pokarmowego). Leczenie likwiduje poza tym dolegliwe bóle głowy związane z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych.

PROFILAKTYKA ORTODONTYCZNA

Profilaktyka ortodontyczna polega na uwzględnianiu w wychowaniu dziecka czynników wpływających korzystnie na prawidłowy rozwój i wzrost zębów i szczęk oraz eliminowaniu czynników szkodliwych. Ten rodzaj leczenia przeznaczony jest głównie dla rodziców (porady) i małych dzieci. W tej fazie leczenia wizyty polegają na ocenie przez ortodontę zgodności postaci zgryzu u dziecka z normą dla jego wieku oraz prawidłowości funkcji takich jak: oddychanie, mowa, sposób połykania. W przypadku nieprawidłowości ortodonta zaleca wykonywanie odpowiednich ćwiczeń lub leczenie prostymi aparatami.

Jaki może być aparat ortodontyczny?

APARATY RUCHOME

Aparaty ruchome to urządzenia samodzielnie wkładane i wyjmowane z ust przez pacjenta. W zależności od rodzaju leczonej wady zgryzu stosowane są różne modyfikacje aparatów ruchomych. Składają się z akrylowej płytki w kolorze wybranym przez pacjenta oraz – w zależności od typu aparatu, drucianych elementów utrzymujących aparat ortodontyczny lub części będących źródłem siły działającej na zęby (śruby, sprężyny). Najwłaściwszym momentem ich stosowania jest okres wzrostu dzieci i młodzieży. Czas leczenia aparatami ruchomymi i jego skuteczność są uzależnione od rodzaju wady, wieku pacjenta oraz współpracy pacjenta z lekarzem. Aby oczekiwać pozytywnych wyników leczenia dziecko musi przestrzegać obowiązujących zasad stosowania aparatów ruchomych: czasu noszenia i sposobu korzystania z aparatu.

APARATY STAŁE

Aparaty stałe to urządzenia składające się z różnego rodzaju zaczepów (zamków i pierścieni) osadzanych za pomocą specjalnych klejów na stałe na powierzchni zębów. Zaczepy te stanowią umocowanie dla sprężystych drutów, będących właściwym źródłem siły działającej na zęby. Dzięki temu, iż aparaty stałe wywierają siłę bez przerwy przez cały okres leczenia, pozwalają na osiągnięcie precyzyjnych efektów leczniczych.

SYSTEMY SAMOLIGATURUJĄCE

Systemy samoligaturujące to nowoczesne systemy ortodontyczne umożliwiające wyraźne skrócenie czasu trwania zarówno poszczególnych wizyt, jak i całego leczenia! Unikalna budowa zamków zapewnia zminimalizowanie nieprzyjemnych odczuć dla pacjenta oraz sprzyja utrzymaniu idealnej higieny jamy ustnej. Leczenie aparatami stałymi może być prowadzone zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, bez ograniczeń wiekowych.

ortodoncja Częstochowa

INFORMACJE DLA PACJENTÓW Z APARATAMI STAŁYMI – ETAPY LECZENIA

I. PRZYGOTOWANIE.

1. Opracowanie planu leczenia – to najtrudniejszy i najważniejszy etap: Ortodonta pobiera wycisk służący do wykonania gipsowego modelu Model, zdjęcie panoramiczne i telerentgenogram czaszki służą skrupulatnym pomiarom Na ich podstawie lekarz oblicza, jakie siły powinny działać na każdy ząb, dobiera metodę leczenia i rodzaj aparatu.

2. Separacja – na tydzień przed założeniem aparatu zakłada się między zęby trzonowe specjalne gumki, które je rozsuwają i przygotowują miejsce dla pierścieni.

II. Założenie aparatu stałego

Trwa około 1 godziny. Pierścienie zakładane są najczęściej na szóstki. Stanowią punkt oparcia dla aparatu. Zamki przyklejane są na zewnętrzne powierzchnie większości zębów. Łuk, sprężysty drut obejmuje zęby i wywiera nacisk z siłą niezbędną do ich prostowania. Gumki, zakładane na zamki, utrzymują łuk we właściwym położeniu. Niektóre wady zgryzu wymagają zastosowania dodatkowych elementów, (np. pierścieni, na siódemki, BIHELIKS; HYRAX).

III. Wizyty kontrolne

Odbywają się, co miesiąc. Lekarz sprawdza postęp leczenia, starannie kontroluje stan zębów, dostosowuje aparat do aktualnych warunków. Dogina lub wymienia łuki, zmienia ich pozycje. Im grubszy drut, tym większe oddziałują siły. Wymienia gumki. (są w różnych kolorach – do wyboru przez pacjenta. Dodaje do aparatu dodatkowe elementy.

IV. Zakończenie leczenia

1. Zdjęcie aparatu stałego. Aparat jest zdejmowany, kiedy wada zgryzu jest całkowicie skorygowana. Podczas tej samej wizyty pobierane są wyciski Na ich podstawie technik wykona aparat retencyjny.

2. Aparat retencyjny. Jest to kolejny, ważny etap leczenia. Aparat retencyjny zapobiega powracaniu zębów na dawne miejsce i utrzymuje uzyskane dobre wyniki leczenia. Stały RETAINER (drucik naklejany na wewnętrzne powierzchnie dolnych czy górnych siekaczy) Dla utrzymania wyprostowanych zębów ( bez stłoczeń). Po założeniu aparatu stałego Bezpośrednio po założeniu aparatu orazpo wymianie czy dociśnięciu łuku może wystąpić uczucie ucisku, które szybko mija i świadczy o działaniu sił prostujących zęby.

 


Higiena Jamy Ustnej

Należy czyścić zęby po każdym posiłku. Do czyszczenia zębów potrzebna jest odpowiednia szczoteczka oraz pasta z fluorem, które należy zawsze nosić przy sobie. Przestrzenie między zębowe należy czyścić szczoteczką do przestrzeni między zębowych. Należy również sprawdzać okolice przydziąsłowe zębów. Wokół zamków w aparacie łatwo gromadzą się resztki pokarmowe, które przy braku odpowiedniej higieny mogą powodować powstawanie trwałych przebarwień i próchnicę.

Współpraca

Na wizytę zawsze należy przynosić ruchome aparaty, zewnątrzustne wyciągi oraz szczoteczki i pastę do zębów. Wizyty kontrolne: Aby leczenie było uwieńczone sukcesem i nie przedłużało się, ważne jest, aby wizyty kontrolne odbywały się regularnie i w wyznaczonym terminie. Aparat nie dostosuje się sam automatycznie do zębów. Podczas wizyt kontrolnych lekarz wykonuje odpowiednie czynności przysposabiające aparat do zębów. Bez kontroli, aparat zamiast pomóc, może działać na zęby niekorzystnie.

W razie „awarii”

Gdyby doszło do obluzowania pierścienia, oderwania zamka bądź drutu, lub gdyby aparat uciskał zbyt mocno, należy telefonicznie zarezerwować wcześniejszą wizytę.

Odżywianie

W czasie leczenia nie powinno się jeść słodyczy, zwłaszcza lepkich czekoladowych cukierków, karmelków, miodu itp., oraz twardych pokarmów, które mogą oderwać zamki lub ściągnąć z zębów pierścienie tj.: grzanki, marchew, orzechy. Zaleca się pokarmy twarde kroić, odrywać, a nie ugryzać, by nie zerwać zamków. Nie wolno żuć gumy do żucia.

Piękne zęby dla wytrwałych

Leczenie ortodontyczne wymaga ze strony pacjenta cierpliwości, wytrwałości i karności. Wskazane jest, aby rodzice sprawdzali, czy powyższe zalecenia są dokładnie wypełniane przez dzieci.

Zarezerwuj Wizytę Online
Wyraża zgodę na przetwarzanie danych w zakresie świadczenia usług medycznych. Polityka prywatności