Chirurgia

Chirurgia

Chirurg Stomatolog Częstochowa

Bywają przypadki, kiedy interwencja chirurgiczna jest nieunikniona i stanowi jedyną możliwą drogę do zażegnania problemów stomatologicznych. W obliczu takiej konieczności Twoim najlepszym wyborem będzie oddanie się pod opiekę wykwalifikowanego i doświadczonego chirurga dentystycznego. Postaw na Centrum Stomatologii Integralnej Dentaria i bezboleśnie przejdź przez proces leczenia i rekonwalescencji.
narzędzia chirurgiczne

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia dentystyczna zajmuje się operacyjnym leczeniem zębów i jamy ustnej. Spektrum zabiegów, które wykonuje chirurg stomatolog, jest bardzo szerokie i obejmuje ekstrakcję zębów, zabiegi rekonstrukcyjne, leczenie endodontyczne i periodontologiczne. Nowoczesna terapia chirurgiczna zakłada skrócenie okresu gojenia i możliwe maksymalne wyeliminowanie odczuć bólowych. Zabiegi, w zależności od stanu zdrowia pacjenta i stopnia skomplikowania, przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Jakie zabiegi z zakresu chirurgii dentystycznej wykonujemy w Centrum Stomatologii Integralnej Dentaria?

W Dentarii wykonujemy pełen wachlarz zabiegów chirurgicznych. Podejmujemy się ekstrakcji, chirurgicznego usuwania ósemek i resekcji zębów. Przeprowadzamy   rekonstrukcje u pacjentów z zanikami kości. Dokonujemy wyłuszczenia torbieli zębopochodnych i chirurgicznie leczymy paradontozę, nawet w zaawansowanym stadium. Nasz gabinet oferuje również zabiegi plastyki dziąseł i wyrostka zębodołowego, wycinania przerostów błony śluzowej, podcinania wędzidełek oraz hemisekcji.

Czy istnieją przeciwwskazania do ekstrakcji zęba?

Choć zabieg usuwania zęba postrzegany jest jako stosunkowo prosty, to nie powinien być wykonywany u niektórych pacjentów, ze względu na ich stan zdrowia. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

 • choroby nowotworowe
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • niedokrwistość
 • szczękościsk
 • anemia
 • skaza krwotoczna
 • padaczka
 • cukrzyca
 • choroby serca
 • nadciśnienie
 • choroby wątroby i nerek
 • nadczynność tarczycy
 • ciąża.

Niektóre z tych przeciwwskazań mają charakter względny, dlatego po konsultacji z odpowiednim lekarzem specjalistą i wdrożeniu terapii, chirurg dentystyczny podjąć decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu ekstrakcji zęba.

narkoza w trakcie zabiegu chirurgicznego

Jak przebiega zabieg ekstrakcji zęba?

Każdy ząb jest na wagę złota. Właśnie dlatego ekstrakcja jest ostatecznością i wykonuje się ją tylko wtedy, gdy wszystkie inne formy leczenia okazują się nieskuteczne. Najczęściej ma to miejsce w przypadku pacjentów z zaawansowaną próchnicą, paradontozą czy ostrymi stanami zapalnymi. Ekstrakcję wykonuje się także, gdy tkanki zęba są zniszczone, podczas wzrostu nastąpiło zatrzymanie się zęba w tkance kostnej szczęki lub gdy w łuku nie ma dostatecznie dużo miejsca, by zmieściły się wszystkie zęby. Zabieg polega na usunięciu chorego zęba z zębodołu. Jest poprzedzony szczegółową konsultacją stomatologiczną oraz wykonaniem zdjęcia RTG, które pozwala lekarzowi ocenić umiejscowienie zęba i zapobiec ewentualnym komplikacjom. Gdy brak jest jakichkolwiek przeciwwskazań, lekarz podaje znieczulenie i przystępuje do zabiegu. Po jego wykonaniu zakładany jest opatrunek, a pacjent zostaje szczegółowo poinformowany o długości rekonwalescencji i zasadach, których powinien przestrzegać po jej trwania.

Usuwanie zębów – jak postępować po zabiegu?

Ścisłe stosowanie się do zaleceń stomatologa jest bardzo ważne. Pozwala uniknąć groźnych powikłań pozabiegowych. Przez dwie godziny po zabiegu trzeba zrezygnować z przyjmowania pokarmów i picia. Minimum przez jeden dzień po zabiegu należy jeść posiłki o konsystencji półpłynnej lub płynnej. Pacjent powinien unikać produktów twardych i takich, które są bardzo gorące lub zimne. We wskazanym przez lekarza okresie rekonwalescencji trzeba powstrzymać się od używania płynów do płukania jamy ustnej i palenia papierosów. Po całkowitym wygojeniu się rany warto przystąpić do dalszego leczenia, stosując np. stosując protezy stomatologiczne lub implanty.

Zarezerwuj Wizytę Online
Wyraża zgodę na przetwarzanie danych w zakresie świadczenia usług medycznych. Polityka prywatności