Choroby dziąseł

Choroby dziąseł

Przyzębie to zespół tkanek otaczających i unieruchamiających ząb oraz mających za zadanie jego ochronę przed wnikaniem zakażenia z zainfekowanego kanału korzeniowego lub kieszonki dziąsłowej. Składają się na nie: dziąsła, ozębna, cement i kość wyrostka zębodołowego. Choroby przyzębia, ze względu na powszechność występowania i skutki, jakie za sobą niosą, należy zaliczyć do grupy chorób społecznych. Należą one do najbardziej rozpowszechnionych chorób występujących u ludzi. Powszechność występowania tych schorzeń stawia je w równym szeregu z próchnicą, cukrzycą, otyłością i chorobami serca. Badania epidemiologiczne wykazują, że u ponad 90% dorosłego społeczeństwa naszego kraju występuje to schorzenie. Choroby przyzębia dotyczą tkanek, które podtrzymują zęby i utrzymują je w kości wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy. Procesy patologiczne mogą toczyć się wokół pojedynczych zębów lub obejmować całe łuki. Najczęstsze choroby przyzębia to zapalenia dziąsła i przyzębia (gingivitis i periodontitis).

choroby dziąseł

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąsła może trwać bardzo długo – nawet latami i nie zawsze przechodzi w zapalenie przyzębia. Zapalenie dziąsła jest odwracalne, natomiast zapalenie przyzębia można tylko zahamować. Schorzenia te dotyczą zarówno dzieci jak i dorosłych. Ich złożony i wieloprzyczynowy charakter manifestuje się niekiedy ostrym, ale najczęściej przewlekłym procesem zapalnym.

W przebiegu gingivitis proces toczy się tylko w obrębie dziąsła, natomiast w przebiegu periodontitis także w głębiej położonych tkankach przyzębia: ozębnej, cemencie korzeniowym, i kości wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy.

Choroby przyzębia są najczęstszą przyczyną utraty zębów u osób dorosłych.Można im jednak zapobiegać oraz leczyć je, nawet gdy są poważnie zaawansowane. Podjęcie leczenia we wczesnym etapie, gdy zmiany dotyczą tylko dziąseł (krwawienie, obrzęk, zaczerwienienie) pozwala na ich pełną regenerację.

zapalenie dziąseł

Leczenie w fazie wstępnej koncentruje się na usunięciu przyczyny infekcji – wywołanej osadzaniem się na zębach i dziąsłach płytki nazębnej, czyli wdrożeniu pacjenta do właściwej higieny jamy ustnej (prawidłowe, staranne szczotkowanie, stosowanie nici dentystycznej, szczoteczek międzyzębowych itp.). Zazwyczaj zalecane jest przeprowadzenie w gabinecie higieny stomatologicznej zabiegu tzw. scallingu (usuwanie płytki i osadu nazębnego). Poza tym usuwa się inne czynniki sprzyjające retencji płytki, a co za tym idzie sprzyjające powstawaniu chorób przyzębia i podtrzymujące istniejący stan zapalny (korekty nieprawidłowych wypełnień i uzupełnień protetycznych).

Do płukania jamy ustnej zalecane są płyny o działaniu antybakteryjnym i ściągającym. W razie potrzeby stosuje się antybiotyki. W zaawansowanych stanach, gdy nastąpił ubytek znacznej części tkanek przyzębia, wykonuje się różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne, zmierzające do odnowienia podparcia kostnego zębów: przeszczepy kostne, odtwarzanie tkanek.

Leczenie chirurgiczne jest trudne, długotrwałe i kosztowne. Jednak żadne leczenie nie będzie skuteczne, jeśli nie osiągnie się optymalnych warunków higieny jamy ustnej przy czynnej współpracy Pacjenta

Zarezerwuj Wizytę Online
Wyraża zgodę na przetwarzanie danych w zakresie świadczenia usług medycznych. Polityka prywatności