Dietetyka

Dietetyka

Dietetyk Częstochowa

Na pewno nie jest Ci obce powiedzenie: jesteś tym, co jesz. Jest ono w pełni prawdziwe, jednak my idziemy o krok dalej i bliższe naszej misji jest hasło: jesteś tym co strawisz, a Twoje jelita wchłoną. Wszystko to, co trafia na Twój stół, w znaczący sposób wpływa na funkcjonowanie Twojego organizmu. Właściwie zbilansowana dieta pozwala przez długie lata utrzymać dobrą kondycję, młody wygląd i znakomite samopoczucie. Samodzielne skomponowanie zdrowego jadłospisu może stanowić nie lada wyzwanie. We wprowadzeniu nowych nawyków żywieniowych i skutecznym odchudzaniu pomoże Ci dobry dietetyk. Umów się na konsultację z naszym specjalistą i dowiedz się, jak możesz zmienić swój jadłospis na lepsze!

Czym jest dietetyka?

Dietetyka jest nauką dotycząca zasad żywienia człowieka. Bazując na wielu czynnikach, wskazuje właściwy kierunek odżywiania człowieka oraz ocenia wpływ spożywanych pokarmów na stan zdrowia jednostki. Dietetyka leży na pograniczu różnych dziedzin naukowych takich jak biochemia, fizjologia, psychologia czy technologia żywności. To dziedzina, która wskazuje niebezpieczeństwa płynące z nieprawidłowego odżywiania, bada dotychczas panujące poglądy żywieniowe i formułuje zalecenia możliwe do zastosowania w przypadku wystąpienia konkretnych chorób.

W dobie chorób metabolicznych, autoimmunologicznych, nowotworów, alergii i nietolerancji pokarmowych oraz ogólnego osłabienia jakości zdrowia społeczeństwa, powrót do prawidłowej równowagi organizmu może nastąpić tylko wtedy, gdy znajdziesz źródło swoich dolegliwości. Na początku powinieneś zwrócić uwagę na jelita. Bardzo ważne jest przywrócenie prawidłowego trawienia oraz wchłaniania składników odżywczych, tak aby były one w pełni wykorzystane przez organizm do odbudowy komórek i tkanek. Następnie należy zredukować stany zapalne, które powstają na skutek konsumpcji nieodżywczych pokarmów zakwaszających organizm, nadmiernie spożywanych tabletek przeciwbólowych oraz życia w ciągłym stresie. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie niedoborów witaminowych i mineralnych. Dzięki temu przekierujesz swój organizm na prawidłowe tory regeneracji i samoleczenia.

Podstawą pracy z Pacjentem jest indywidualne podejście. Każdy ma swoją historię, czynniki stresogenne, swój styl odżywiania i życia. W związku z tym kładziemy nacisk na szeroką diagnostykę. Wszystkie wyżej wymienione składowe mogą mieć wpływ na zakwaszenie organizmu, nieszczelność jelit, nietolerancje pokarmowe, a co za tym idzie – powstawanie stanów zapalnych. Stany zapalne są ogniwem prowadzącym do rozwoju choroby. Z nietolerancjami pokarmowymi Pacjenci żyją wiele lat, nie mając świadomości przyczyn swoich dolegliwości. Przewlekłe zmęczenie, bóle migrenowe, obrzęki, zespół jelita wrażliwego, choroby z autoagresji, a nawet nowotwory mogą mieć początek w nietolerancjach. Dlatego tak ważna jest diagnostyka, znalezienie źródła problemu, a następnie wdrożenie leczenia żywieniowego indywidualnie dostosowanego do potrzeb Pacjenta.

dietetyk dziecięcy

Co łączy dietetykę ze stomatologią?

Zęby są jednym z pierwszych organów, które mają kontakt ze spożywanymi przez człowieka pokarmami. Codziennie są narażone na działanie szkodliwych kwasów, cukrów oraz silnych barwników pochodzenia naturalnego i syntetycznego. Dodatkowo osadzające się na powierzchni zębów resztki jedzenia, stanowią doskonałą pożywkę dla niebezpiecznych bakterii powodujących próchnicę. Bakterie naturalnie zasiedlające nasz organizm wyścielają śluzówkę od jamy ustnej po jelita. Dlatego tak ważny jest stan jelit. Jeśli będą one utrzymane w równowadze, trudniej będzie rozwinąć się bakteriom chorobotwórczym prowadzącym do rozwoju próchnicy. Jama ustna odzwierciedla stan całego organizmu. Z niej można „wyczytać”, jaki jest ogólny stan zdrowia. Np. jeśli na zębach widoczne są odwapnienia, możesz być pewien, że Twój układ szkieletowy, również nie jest w dobrej kondycji, a prędzej czy później dotknie Cię problem osteoporozy. Właściwe podejście do odżywiania ma zatem istotne znaczenie, jeśli chcesz długo cieszyć się zadbanym uśmiechem oraz witalnością i zdrowiem każdego dnia.

Jak przebiega konsultacja dietetyczna w Dentarii?

W naszym Centrum można skorzystać z konsultacji, które przeprowadza wykwalifikowany i doświadczony dietetyk kliniczny. W trakcie wizyty specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad, który ma na celu jak najlepsze poznanie dotychczasowych nawyków żywieniowych Pacjenta, jego stanu zdrowia, trybu życia, a także uwarunkowań genetycznych związanych z występowaniem określonych chorób w rodzinie Pacjenta. Następnie dietetyk przystępuje do pomiaru składu ciała, który obejmuje parametry takie jak:

  • zawartość wody w organizmie,
  • ilość tkanki tłuszczowej,
  • ilość tkanki tłuszczowej trzewnej,
  • masa mięśniowa,
  • masa kostna,
  • wiek metaboliczny.

Podczas konsultacji zalecane jest również wykonanie badań laboratoryjnych, aby poszerzyć diagnostykę. Na podstawie wszystkich tych elementów opracowywana jest indywidualna dla Pacjenta dieta i udzielane mu są użyteczne rady ułatwiające realizację założeń dietetycznych. Zamień chemię na naturalną witalność. W poprawie samopoczucia pomoże Ci nasz dietetyk – Karolina Szostkiewicz.

Jak skutecznie zmienić nawyki żywieniowe?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, drastyczne ograniczenie ilości spożywanego jedzenia i natychmiastowe odrzucenie lubianych produktów, nie stanowi najlepszej drogi do skutecznej zmiany nawyków żywieniowych. Może zadziałać wręcz przeciwnie i zniechęcić do modyfikacji dotychczasowej diety. Przede wszystkim musisz pamiętać, że zmiana sposobu odżywiania jest pewnym procesem, a zdrowa dieta powinna opierać się na nieprzetworzonych produktach o wysokiej gęstości odżywczej. Zaplanowanie zbilansowanego żywienia warto powierzyć dietetykowi, który profesjonalnie dobierze częstotliwość spożywanych posiłków, oraz odpowiednio skomponuje produkty, tak aby jedzenie odżywiało, a w wielu przypadkach nawet leczyło. Dodatkowo dietetyk będzie służył radą oraz wsparciem na każdym z etapów zmiany obecnych nawyków żywieniowych.

Samodzielne skomponowanie zdrowego jadłospisu może stanowić nie lada wyzwanie. We wprowadzeniu nowych nawyków żywieniowych pomoże Ci wyspecjalizowany dietetyk kliniczny. Umów się na konsultację i dowiedz się, jak wiele możesz zrobić dla swojego zdrowia już dziś.

Dietetyk - Karolina Szostkiewicz - Częstochowa Ditetyk – Karolina Szostkiewicz

Zarezerwuj Wizytę Online
Wyraża zgodę na przetwarzanie danych w zakresie świadczenia usług medycznych. Polityka prywatności