Logopedia

Logopedia

Logopeda Częstochowa

Boisz się odezwać w towarzystwie, mimo że masz naprawdę dużo do powiedzenia? Krępują Cię wystąpienia publiczne i masz wrażenie, że słuchaczom czasem ciężko jest zrozumieć, co chcesz im przekazać? Praca, którą wykonujesz, wymaga nienagannej wymowy i doskonałej płynności wypowiedzi? A może Twoje dziecko jest ciche i wycofane, bo nie potrafi wypowiadać się tak sprawnie, jak jego rówieśnicy? Problemy logopedyczne mogą skutecznie odebrać pewność siebie, zniechęcić do wchodzenia w interakcje z innymi i wyrażania własnych poglądów. Nie pozwól, by wada wymowy Cię ograniczała! Zacznij nad nią pracować już dziś pod okiem naszych doświadczonych terapeutów. W Centrum Stomatologii Integralnej Dentaria otrzymasz całościową opiekę i pomoc. W związku z tym, że pracujemy w zespole – widzimy więcej i możemy więcej. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że problemy, które pojawiają się w obszarze logopedycznym, z reguły oddziałują na całość zdrowia fizycznego i psychicznego.

Kiedy powinieneś skontaktować się z logopedą?

W dzisiejszych czasach podejmowanie wielu aktywności nierozerwalnie wiąże się z różnego rodzaju wystąpieniami publicznymi. Kiedy masz przed sobą grono słuchaczy, każdy nawet najdrobniejszy defekt w wymowie może obniżać Twoją pewność siebie. Niektóre wady wymowy towarzyszą Pacjentom korzystającym z protez zębowych, noszącym aparaty ortodontyczne, a także tym cierpiącym na zaawansowaną próchnicę. Bez względu na źródło problemów logopedycznych warto nad nimi pracować z doświadczonym terapeutą. Zajęcia z technik oddychania, emisji głosu, dykcji i prawidłowej wymowy odbywają się właśnie z logopedą. Pacjentami logopedy często są również dorośli, bo bez względu na wiek nie powinno się rezygnować z możliwości doskonalenia umiejętności mowy.

Szczególnie warto zwrócić jednak uwagę na rozwój mowy małych dzieci. Podjęte we właściwym czasie działania mają szansę wyeliminować przyszłe problemy młodego człowieka na wielu polach. Jeśli Twoje dziecko jest ciche i wycofane, bo nie potrafi wypowiadać się tak sprawnie jak jego rówieśnicy – warto skorzystać z konsultacji z naszym specjalistą. Problemy logopedyczne mogą skutecznie odebrać pewność siebie, zniechęcić do wchodzenia w interakcje z innymi i wyrażania własnych poglądów. Niepokojące symptomy, sygnalizujące możliwość pojawienia się w późniejszym okresie rozwoju zaburzeń mowy, można zauważyć już u rocznego dziecka. Jeżeli maluch nie zwraca uwagi na dźwięki otoczenia, nie reaguje na kierowane do niego słowa i nie podejmuje prób nawiązania żadnego kontaktu werbalnego, może to być oznaką problemów ze słuchem. W takiej sytuacji należy odwiedzić z dzieckiem gabinet logopedyczny. Terapeuta od razu rozpocznie pracę z dzieckiem, a lekarz pediatra powinien skierować Małego Pacjenta na badanie słuchu. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym pomoc logopedy przyda się, gdy zauważysz u swojej pociechy trudności z płynnością mówienia, niewłaściwą wymowę niektórych głosek, czy nawyk formułowania bardzo lakonicznych i prostych wypowiedzi. Nie pozwól, by wada wymowy ograniczała Ciebie lub Twoich najbliższych. Zacznij nad nią pracować już dziś pod okiem naszych doświadczonych terapeutów.

Jak przebiega terapia logopedyczna?

Podczas pierwszej wizyty logopeda dokonuje szczegółowej diagnozy Pacjenta. Ocenia budowę aparatu mowy, a w przypadku dzieci przeprowadza badanie słuchu oceniające zdolność odróżniania od siebie poszczególnych głosek. Następnie terapeuta opracowuje indywidualny, plan leczenia. W zależności od potrzeb Pacjenta może on obejmować ćwiczenia usprawniające pracę poszczególnych części aparatu mowy (języka, warg, podniebienia miękkiego), ćwiczenia oddechowe oraz trening wywoływania i utrwalania głosek. Ćwiczenia logopedyczne przynoszą oczekiwany efekt, jeśli oprócz pracy z logopedą Mały Pacjent podejmuje je również w domu pod okiem rodzica czy opiekuna. Ważna jest tu bowiem regularność.

Danusia uczy mówić cz.1

Pani Danusia, dentariowy logopeda serdecznie zaprasza na konsultacje 🙂

Opublikowany przez Dentaria na 7 października 2017

 

Na co zwrócić szczególną uwagę w wymowie dziecka?

Rozwój mowy dziecka przebiega w określonych etapach. Jeśli coś w ich przebiegu Cię niepokoi, warto abyś odwiedził ze swoim dzieckiem gabinet logopedyczny. Oto czynniki, na które warto zwrócić uwagę:

  1. Zasób słownictwa – jeśli córka lub syn ma dwa lata i nie mówi lub mówi bardzo mało – porozmawiaj o tym ze specjalistą. To nieprawda, że np. chłopcy mówią później. Podtrzymywanie tego mitu, okazuje się krzywdzące dla rozwoju intelektualnego dziecka. Dwulatek powinien posługiwać się już prostymi zdaniami typu: Mama nie. Tata bum bum.
  2. Reakcja na swoje imię – jeśli dziecko nie reaguje na nie, może to być wada słuchu lub inne zaburzenie, które wcześnie rozpoznane, pozwala szybciej reagować.
  3. Położenie języka w czasie mówienia – jeśli Twoje dziecko wsuwa język między zęby podczas wymowy głosek takich jak t, d, n, l, s, z, c, dz, konieczna jest terapia logopedyczna. Utrwalenie seplenienia międzyzębowego będzie skutkowało problemami z komunikacją, może być przyczyną problemów społecznych, zdrowotnych, w tym wady zgryzu. Czasem problemem może być słaba pionizacja języka z uwagi na zbyt krótkie wędzidełko.
  4. Zamiana głosek w wyrazach – dowiedz się czy taka wymowa jest jeszcze w normie, czy warto już podjąć działania korekcyjne.
  5. Płynność mowy – jeśli twoje dziecko się jąka wiedz, że można mu pomóc w pozbyciu się tej wady.
  6. Wyrazistość wymowy – jeśli tylko Ty jesteś osobą, która rozumie swoje dziecko, warto sprawić, by zrozumieli je także inni.
  7. Postępy edukacyjne – jeśli twoje dziecko wybiera się już do szkoły, warto skontrolować, czy jego wymowa jest w pełni precyzyjna. Zdarza się, że problemy z wymową skutkują również kłopotami z ortografią czy czytaniem.

Nasz logopeda pracuje również z wadami wymowy takimi jak jąkanie czy giełkot (wada polegająca na zbyt szybkim mówieniu, pomijaniu głosek lub nawet całych wyrazów). Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi na jedno z tych zaburzeń lub Ty sam masz problem z wymową, zapraszamy Cię do odwiedzenia naszego gabinetu logopedycznego. Wczesna diagnoza i szybkie wdrożenie zaleceń terapeuty pozwolą osiągnąć dobre efekty i pożegnać się z wadą wymowy raz na zawsze.

Zarezerwuj Wizytę Online
Wyraża zgodę na przetwarzanie danych w zakresie świadczenia usług medycznych. Polityka prywatności