Ortodoncja

Ortodoncja

Wady zgryzu to częsty problem, z którym borykają się Pacjenci w różnym wieku. Niewłaściwe ułożenie zębów może znacznie utrudniać higienę jamy ustnej, prowadzić do powstawania próchnicy, chorób dziąseł, problemów z prawidłową wymową, a nawet negatywnie wpływać na rysy twarzy. Nowoczesna ortodoncja pozwala na ich skuteczne i szybkie korygowanie. Leczenie przeprowadzone w naszym gabinecie pozwoli Ci cieszyć się atrakcyjnym wyglądem i pełnią zdrowia! Piękny uśmiech to większa pewność siebie, ze wszystkimi pozytywnymi konsekwencjami.

Jakie konsekwencje zdrowotne niosą ze sobą wady zgryzu?

Choć mało się na ten temat mówi, to wada zgryzu może niekorzystnie korelować z wadą postawy — może ją powodować lub uniemożliwiać jej skuteczne wyrównanie. Czasem występuje sytuacja odwrotna, w której to właśnie wada postawy wpływa na wadę zgryzu i ją powoduje. Często wada zgryzu powodowana jest przez niedrożność górnych dróg oddechowych (alergie, powiększone migdałki, skrzywiona przegroda nosowa) lub nieprawidłową funkcję języka. W naszym centrum staramy się nie tylko rozwiązać problem ortodontyczny i wyleczyć wadę zgryzu, ale przede wszystkim dążymy do zdiagnozowania przyczyny powstania problemu ortodontycznego.

Jakie rodzaje aparatów ortodontycznych wykorzystujemy?

Współczesna stomatologia oferuje różne możliwości leczenia problemów ortodontycznych. Aparat ortodontyczny zawsze dobieramy do potrzeb i preferencji Pacjenta na podstawie przeprowadzonych wcześniej badań i szczegółowego wywiadu. Przeprowadzamy leczenie przy użyciu:

  • Trainerów – to miękkie aparaty medyczne: przyjazne dla pacjenta wykonane z silikonu medycznego elastyczne i wygodne, bezbolesne i bezzapachowe, indywidualnie dopasowywane. Stosowane u najmłodszych pacjentów. Przyczyniają się do przywrócenia prawidłowości oddychania, połykania, żucia, postawy, harmonijnych rysów twarzy.
  • Aparatów zdejmowanych (ruchomych) — to aparaty czynnościowe, wykorzystywane w leczeniu wad zgryzu głównie u dzieci. Aparaty tego typu przyczyniają się do rozbudowania łuków zębowych i prawidłowego wzrostu szczęk. Są zbudowane z akrylowej podstawy i elementów metalowych takich jak łuki, klamry, śruby i sprężyny. Często lekarz ortodonta decyduje się na zastosowanie aparatów ruchomych jeszcze przy uzębieniu mlecznym, by w przyszłości — ze względu na zbyt małą ilość miejsca w łuku zębowym — nie było potrzeby usuwania zębów stałych. Czas i przebieg leczenia uzależniony jest od zaawansowania wady, a także stopnia zdyscyplinowania, z jakim Pacjent przestrzega zaleceń ortodonty. Aparat ruchomy należy zakładać na noc oraz nosić w ciągu dnia zgodnie z zaleceniami ortodonty.
  • Aparatów stałych — zbudowanych z zamków i rurek ortodontycznych lub pierścieni, montowanych do zębów na czas leczenia. Na tych elementach, przy pomocy ligatur, osadzane są łuki (druty) oddziałujące na zęby z określoną siłą i przyczyniające się do ich przemieszczania w pożądanym kierunku. Pacjenci, u których zastosowano tę metodę co 1 – 1,5 miesiąca muszą odwiedzać gabinet ortodontyczny. W trakcie takiej wizyty ortodonta kontroluje postępy leczenia i dokonuje regulacji aparatu.
  • Systemów samoligaturujących Damon i Insignia —które również należą do aparatów stałych, jednak w odróżnieniu od tych tradycyjnych, nie mają ligatur, czyli gumek służących do przymocowania drutu do zamków aparatu. Aparaty samoligaturujące pozwalają na uzyskanie szybszych efektów i znaczne skrócenie okresu leczenia. Ponadto brak ligatur skraca czas wizyt kontrolnych i ułatwia utrzymanie higieny.
  • Aparatów (alignerów) nakładkowych Invisalign – najbardziej estetycznych i komfortowych aparatów ortodontycznych, dzięki którym możemy wyleczyć każdą, nawet najbardziej skomplikowaną wadę zgryzu.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Do leczenia wad zgryzu wykorzystujemy najnowocześniejsze cyfrowe techniki — w tym skaner zębowy — zamiast niekomfortowych wycisków, modele wirtualne zębów i wydruki modeli 3D oraz cyfrową fotografię, zdjęcia rentgenowskie, a także tomografię cyfrową. Całość leczenia ortodontycznego planujemy na podstawie skanów zębów, tomografii komputerowej i wizualizacji procesu leczenia. Czasem, w razie potrzeby podczas leczenia ortodontycznego wspomagamy się mikroimplantami ortodontycznymi w celu przyspieszenia leczenia. Wykonywane przez nas aparaty są zindywidualizowane, spersonalizowane i „szyte na miarę”, dzięki czemu możemy już przed rozpoczęciem leczenia zaplanować dokładnie, co do setnych części milimetra, docelowe położenie zębów po zakończonym leczeniu

Dzięki wcześniejszemu zaprojektowaniu procesu leczenia ortodontycznego efekty są szybsze i trwalsze. Tak precyzyjne rozwiązania, jak aparaty Invisalign czy Insignia, ułatwiają zaprojektowanie idealnego uśmiechu. Współpraca ze specjalistami z innych dziedzin daje możliwość całościowego rozwiązania problemu zdrowotnego Pacjenta. Na etapie diagnozy i leczenia ortodontycznego współpracujemy na miejscu z logopedą, fizjoterapeutą, alergologiem, dietetykiem oraz pozostałymi specjalistami z innych obszarów stomatologii (chirurgii, protetyki, periodontologii, implantologii i endodoncji). Wspólnie odnajdujemy przyczynę powstania wady zgryzu i ją eliminujemy, tak aby leczenie ortodontyczne przebiegało sprawnie, a nawrót wady był niemożliwy.

U dzieci na pierwszym miejscu stawiamy na profilaktykę i staramy się zapobiec poważnym wadom zgryzu w przyszłości, poprzez eliminowanie dysfunkcji, parafunkcji, wad postawy i niedrożności górnych dróg oddechowych.W szczególności zwracamy uwagę na prawidłową ruchomość języka, właściwy tor oddychania, prawidłową postawę i prawidłową funkcję mięśniową.

Po zakończeniu aktywnej fazy leczenia, konieczny jest etap retencji niezbędny do utrzymania osiągniętego rezultatu. Wszystko po to, byś mógł cieszyć się uśmiechem przez długie lata!

Jeśli szukasz sprawdzonego ortodonty w Częstochowie, zapraszamy do zapoznanie się z naszą ofertą.

Zarezerwuj Wizytę Online
Wyraża zgodę na przetwarzanie danych w zakresie świadczenia usług medycznych. Polityka prywatności