Protetyka

Protetyka

pacjent w gabinecie dentaria

Protetyka Częstochowa

Nie musisz martwić się, jeśli Twój uśmiech został nadszarpnięty zębem czasu. Z łatwością możesz przywrócić mu dawny blask i świetność, korzystając ze współczesnych zdobyczy protetyki stomatologicznej. Odwiedź nas w częstochowskim Centrum Stomatologii Integralnej Dentaria, a z pewnością pomożemy Ci uzyskać wymarzone efekty.

Czym jest protetyka dentystyczna?

To dział stomatologii zajmujący się trwałą odbudową i odtwarzaniem braków w uzębieniu. W procesie rekonstrukcji wykorzystywane są uzupełnienia protetyczne wykonane z różnych materiałów (porcelany, akrylu, nylonu, acetatu). Dzięki nowoczesnym protezom stomatologicznym można skorygować uśmiech pacjenta w taki sposób, że odbudowane fragmenty nie będą się wyróżniać na tle pozostałych zębów.

Kiedy warto udać się do poradni protetycznej?

Zęby stałe są zbudowane z niestarzejącej się tkanki i z założenia powinny służyć człowiekowi przez całe życie. Niestety często na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej, chorób i urazów tracimy je zbyt wcześnie. Powszechnie uważa się, że protezy zębowe używane są jedynie przez osoby w podeszłym wieku. W rzeczywistości jednak coraz częściej gabinet protetyka odwiedzają ludzie młodzi, którzy borykają się z brakami w uzębieniu spowodowanymi wypadkiem, chorobą czy nieprawidłowościami w rozwoju zębów stałych. Kolejną grupę potencjalnych pacjentów stanowią osoby chcące podnieść walory estetyczne swojego uśmiechu poprzez zastosowanie licówek.

model gipsowy

Jakie rodzaje uzupełnień protetycznych wyróżniamy?

Ze względu na sposób zamocowania, protezy zębowe można podzielić na trzy główne grupy:

  • stałe – to protezy, których pacjent nie może samodzielnie wyjąć z ust,
  • ruchome – to uzupełnienia protetyczne, które pacjent może samodzielnie wyjąć z ust,
  • kombinowane – to protezy ruchome, które przy użyciu odpowiednich elementów są połączone z protezami stałymi.

Protetyka stomatologiczna proponuje pacjentom wiele rozmaitych rozwiązań, a wśród najpopularniejszych z nich wyróżniamy:

  • protezy szkieletowe – należą do protez ruchomych. Są zbudowane ze stopów metali i akrylu. Protezy szkieletowe służą do wypełniania braków w uzębieniu u pacjentów, w przypadku których nie można zastosować uzupełnienia w postaci mostu. Tego typu protezy wykazują się dużym komfortem użytkowania i nie uciskają podniebienia oraz dziąseł. Wykorzystane w ich konstrukcji materiały nie niosą ze sobą ryzyka wystąpienia alergii.
  • mosty – należą do protez stałych. Pozwalają na uzupełnienie luki powstałej w łuku zębowym. Są zbudowane z koron protetycznych połączonych przęsłami, czyli sztucznymi zębami wypełniającymi braki. Most to rodzaj protezy osadzanej na zdrowych zębach umiejscowionych po obu stronach luki, dlatego można go zastosować tylko w przypadku niektórych pacjentów.
  • korony – należą do stałych protez zębowych. Korona otacza uszkodzony ząb i pozwala na odbudowanie jego pierwotnego kształtu. Ten rodzaj uzupełnień jest stosowany w przypadku złamań, ukruszeń, próchnicy, a także zębów szczątkowych i sopelkowych. Powszechnie stosuje się korony wykonane z różnego rodzaju materiałów, m.in. korony porcelanowe na podbudowie z metalu lub tlenku cyrkonu, korony pełnoceramiczne oraz korony metalowe.
  • licówki zastosowanie porcelanowych licówek jest najszybszym i najbardziej precyzyjnym sposobem na upiększenie uśmiechu. Dzięki licówkom w nieinwazyjny sposób można odmienić zęby nie do poznania. Metoda ta będzie dla Ciebie doskonałym wyborem, jeśli chcesz skorygować i wyrównać swoje uzębienie, a także sprawić by było bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. To bardzo cienkie ceramiczne płytki, które mocuje się na stałe do przedniej powierzchni zębów. Porcelana stosowana na potrzeby stomatologii cechuje się pół transparentnym wykończeniem, dużą wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych i wyglądem bardzo zbliżonym do naturalnego budulca zębów. Porcelanowe licówki zachowują swój blask i jednolitą barwę przez długie lata. Licówki porcelanowe polecane są między innymi pacjentom, u których stwierdzono ubytki umiejscowione tuż przy szyjkach zębowych, szpary międzyzębowe, niedorozwój szkliwa czy liczne przebarwienia oporne na zabiegi wybielające. W każdym przypadku zarówno odcień licówek, ich ilość oraz kształt precyzyjnie dopasowuje się do ogólnego wyrazu twarzy pacjenta i aktualnego stanu jego uzębienia.

 

Zarezerwuj Wizytę Online
Wyraża zgodę na przetwarzanie danych w zakresie świadczenia usług medycznych. Polityka prywatności